קריסטל ויז'ן

מערכות תכנה וחומרה לבקרה בתעשיה, מחקר וחקלאות

מערכת הזנה אוטומטית בענף הדגים

מטרת המערכת

בחוות דגי הנוי, כמו גם במתקנים אחרים של גידול בע"ח, מבוצעת עבודה יומיומית ומדוייקת של הזנה לבריכות ומיכלים. העבודה מורכבת ורבה ויש צורך לתת כמויות וסוגים שונים של מזון לבריכות השונות בהתאם לזן הדגים, גיל הדג, משקל ומספר הדגים בבריכה. הכמויות והרכב המזון משתנים מעת לעת. כדי לתת לדגים תנאי גידול אופטימליים, יש צורך לחלק את כמות המזון היומית לאורך היממה במרווחי זמן שווים. מערכת הרובוטים של קריסטל- ויז'ן מחליפה את ההזנה הידנית, ומאפשרת לקבוע את גודל ומספר הארוחות ביום וכן את סוגי המזון, לפי רצון המגדל. המערכת מסייעת בשמירה על ניקיון גוף המים, בריאות הלהקה וטיפוח גרף גידול אופטימלי. המערכת מהווה פלטפורמה לאפשרויות נוספות, כמו פיזור ארטמיה ומערכת מינון לתוספים ותרופות. המערכת מבצעת רישום של כמויות המזון שניתנו בפועל לכל בריכה, ובכך נותנת בידי המגדל כלי למעקב ולתיקון הביצועים, וחיסכון במזון ובכוח אדם יקרים.

אפיון פעולת המערכת וחלקיה

  1. Feeder robot הינה מערכת משולבת הכוללת מחשב מרכזי ורובוט הזנה אוטומטי.
  2. הרובוט נוסע על מסילה נפרדת משלו. לכל רובוט יש תחנת טעינה ומילוי מזון שממנה הוא מתחיל את מסלול האכלה.
  3. הרובוט, מצויד במקור מתח פנימי משלו, מאכיל לפי תוכנית קבועה מראש את תאי גידול הדגים.
  4. מעל תאי הגידול עוברת מסילה עליה מותקן משדר פסיבי rfid אשר מסמן את כתובת התא הספציפי לפי זיהוי הכתובת הרובוט "יודע" מהי תכנית ההזנה הספציפית.
  5. הרובוט מפזר את המזון בתאי הגידול במנות מזון שנקבעו מראש, לפי סוג האוכל הרצוי. לכל רובוט יש שלושה מיכלי מזון שונים וניתן להוסיף מיכלים נוספים.
  6. בסיום חלוקת המזון הרובוט עוצר בתחנת הטעינה וממתין להזנה הבאה.
  7. את מיכלי המזון ברובוט ממלאים אחת ליום או באמצעות מילוי אוטומטי.
  8. המערכת מכיילת את המשקל הסגולי של המזון כדי לדייק במינון.
  9. משטר ההזנה מנוהל באמצעות תוכנה ייחודית, ומסכי הפעלה ייעודיים, המאפשרים למפעיל שליטה מלאה בכמויות המזון ולוחות הזמנים. הממשק ידידותי ונוח לתפעול.התוכנה אוגרת את המידע ומייצרת דוחות וגרפים לפי הצורך.